DRENAŻ LIMFATYCZNY

Kiedy stosować drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny jest zabiegiem stosowanym w przypadku niezbyt dużej opuchlizny np. kończyn. Używa się go również wspomagająco w leczeniu żylaków nóg, ponieważ w czasie drenażu regulowane jest także pośrednio ciśnienie tętnicze, a żyły położone płytko pod skórą zostają udrożniane. Skóra w czasie drenażu nie może być rozgrzana, dlatego masaż ten nie działa relaksująco. Według wielu osób jest on po prostu nudny – chwyty są słabe, czas trwania dość długi. Jednak najważniejsze jest to, że w zdecydowanej większości przypadków drenaż naprawdę działa.
Jest stosowany zresztą nie tylko jako samodzielny zabieg, ale również przed lub po innych zabiegach, szczególnie tych, których celem jest rozbicie tkanki tłuszczowej np. za pomocą fal ultradźwiękowych. W takich przypadkach drenaż limfatyczny przyspiesza usunięcie rozbitych komórek tłuszczowych, jako że właśnie limfa, a nie krew, odpowiedzialna jest za transport kwasów tłuszczowych w organizmie.

Jak wygląda drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny może być wykonywany na kilka sposobów. Rozpatrywany jako technika masażu rozpoczyna się od odblokowania głównych węzłów (szyjnych, pachowych i pachwinowych), a następnie drobnych węzłów i naczyń limfatycznych. Ruchy masażysty są monotonne, nie ma tu urozmaiconych chwytów, tym bardziej, że naczynia limfatyczne położone są płytko – masaż ten jest bardzo delikatny, wielu pacjentom udaje się nawet uciąć drzemkę. Ważny jest kierunek wykonywania czynności przez masażystę – chodzi o to, aby limfa nie cofała się w naczyniach tylko była mechanicznie przepychana w stronę ujścia przewodu limfatycznego.